Themersonowie

Harmonogram Dni Themersonów

21.11 (czwartek)

Dyskusja panelowa:
Twórczość Themersonów połączona z promocją najnowszego themersonowskiego numeru„Literatury na Świecie”
Godzina: 17.00
Gdzie: Instytut Teatralny, ul. Jazdów 1
Uczestnicy: Marcin Giżycki, Małgorzata Sady, Marcin Wicha, Justyna Jaworska i Mikołaj Wiśniewski (Literatura na Świecie)

Otwarcie wystawy:
„Franciszka Themerson. Ludzie i Kreski, rysunki z lat 50. i 60 XX wieku”
Wprowadzenie: Nick Wadley
Godzina: 18.00
Gdzie: Instytut Teatralny, ul. Jazdów 1
Rysunki na tej wystawie pokazują jak rozwijała się sztuka Franciszki od lat 50.,  od czasu kiedy zaczęła umieszczać panów w melonikach na abstrakcyjnych płótnach z końca lat 40.  Widzimy jak przestają być komiczni i zaczynają wyrażać swoje uczucia […] Jest to dziwny świat obrazkowy, pozbawiony powagi i logiki świata rzeczywistego, a jednocześnie nacechowany silnym poczuciem prawdziwego dramatu istnienia.
- fragment tekstu kuratorskiego Nicka Wadley

Blok filmowy:
Filmy Franciszki i Stefana Themersonów:
Przygody Człowieka Poczciwego (1937)
Wzywamy Pana Smitha (1943)
Oko i Ucho (1944/45)
------
Stefan + Franciszka film dokumentalny w reżyserii Tomasza Poboga-Malinowskiego

Spotkanie z reżyserem
Prowadzenie: Marcin Giżycki
Godzina: 20.15
Gdzie: Sala kinowa w Muzeum Narodowym w Warszawie, al. Jerezolimskie 3

Przygody Człowieka Poczciwego to ostatni film nakręcony przez Themersonów zanim opuścili Polskę. Jest społeczną satyrą w formie oryginalnej fabuły. Jest opowieścią o zwykłym człowieku, który chcąc uciec od przyjętych konwenansów postanawia chodzić tyłem.

Wzywamy Pana Smitha został zamówiony jako film propagandowy w celu zwrócenia uwagi obywateli brytyjskich na tragedię, rozgrywającą się w Europie podczas okupacji hitlerowskiej.

Oko i Ucho to ostatni film Themersonów. Powrócili oni do bardziej elegijnego, nieomal abstrakcyjnego wykorzystywania fotogramów i fotografi z lat 30. próbując wyrazić dźwięk za pomocą obrazów.

22. 11 (piątek)

Blok filmowy:
Film średniometrażowy Stefan Themerson & język w reżyserii Erika Van Zuylena
Spotkanie z reżyserem
Godzina: 18.00
Prowadzenie: Małgorzata Sady
Gdzie: Sala kinowa Muzeum Narodowego w Warszawie, al. Jerozolimskie 3

Stefan Themerson & język – stanowi próbę wyjaśnienia pojęcia poezji semantycznej. Bohaterem obrazu jest Stefan Themerson i jego poezja. Detektyw (K. Schippers) prowadzi śledztwo w sprawie owego dziwnego gatunku poezji i jego twórcy. W filmie wykorzystane są fragmenty powieści "Bayamus" (1945). Detektyw to ulubiony bohater prozy Stefana Themersona, której ulubioną formą jest dialog. 

23. 11 (sobota)

Warsztaty z użyciem zrekonstruowanego stołu trickowego Stefana Themersona
Prowadzanie: Bruce Checefsky
Godzina: 11.00 – 13.00
Gdzie: Instytut Teatralny, ul. Jazdów 1

Stół trickowy zaprojektowany przez Themersonów pozwalał na wykonywanie zdjęć metodą poklatkową, rejestrując obrazy przedmiotów ułożonych na kalce technicznej na szkle nad kamerą, zmieniając oświetlenie i animując przedmioty za pomocą samego światła. Artysta leżał na ziemi, trzymając nad sobą kamerę, nad którą z kolei znajdował się ów animowany przedmiot. Wszystko to oparte było na skonstruowanym przez Stefana według własnego projektu stelażu, który nazwał on stołem trickowym.

Bruce Checefsky - amerykański artysta i niezależny reżyser, dyrektor Reinberger Galleries w amerykańskim Cleveland Institute of Art. Jego prace znajdują się w wielu międzynarodowych kolekcjach m.in. of MOMA, Whitney Museum of American Art, The Getty Research Center, Japan’s Museum of Modern Art, and the British Film and Video Collection.

Rozmowa o książce „Unposted Letters” (2013) pod redakcją Jasi Reichardt oraz Nicka Wadley
Prowadzenie: Małgorzata Sady
Godzina: 17.00
Gdzie: Sala kinowa w Muzeum Narodowym w Warszawie, al. Jerozolimskie 3

Prezentacja aktualnych wydań książek Themersonów z udziałem Pawła Polita, kierownika Centrum Muzeologicznego Muzeum Sztuki w Łodzi oraz wydawców: Festina Lente, Widnokrąg oraz Iskry.
Godzina: 18.00

Blok filmowy:
The Mystery of the Sardine // Euklides był osłem w reż. Erika van Zuylena wg powieści StefanaThemersona
Słowo wstępne: Małgorzata Sady
Godzina: 19.00
Gdzie: Sala kinowa w Muzeum Narodowym w Warszawie, al. Jerozolimskie 3

Mimo że Erik van Zuylen zaadaptował sztukę 'The Mystery of the Sardine’ Stefana Themersona jako scenariusz do publikacji.

Tim Boerhave (jest to prawdopodobnie aluzja do nazwiska znanego XVIII-wiecznego niderlandzkiego uczonego Hermana Boerhaave) jest profesorem filozofii. Pewnego dnia widzi wychodzącego z wody psa z przywiązaną na szyi puszką sardynek, która eksploduje. Tim w wypadku traci obie nogi. Po początkowym szoku spowodowanym zdarzeniem, zaszywa się na odosobnionej wyspie na północy kraju i próbuje rozwikłać zagadkę, kto może być odpowiedzialny za wypadek.


24.11 (niedziela)

"Themersonowie w teatrze dla dzieci "
multimedialny spektakl  na podstawie bajki " Żółte, zielone, czerwone niebieskie - niezwykłe przygody " oraz opowieści " Pan Tom buduje dom "
Godzina: 16.00
Gdzie: Teatr Lalka

Wróć