Thekla i jej chłopakowy świat

Barbara i Thekla Dubus
Thekla i jej chłopakowy świat
 • Wydawnictwo Wytwórnia
  Warszawa, 2010
  Opracowanie graficzne: Anna Niemierko
  ISBN 978-83-921964-8-8
  102 stron
  275 x 185
  wiek 6+

Istne cacko z dziurką! (w pomysłowej okładce wycięty jest otwór - obiektyw fotograficznego aparatu). Piękna i mądra książka obrazkowa o charakterze fotoalbumu. Zdjęcia Barbary Dubus dokumentują codzienność córki, ośmioletniej Thekli. Ich dopełnienie stanowią krótkie i kontrapunktowe wypowiedzi dziewczynki, spisane przez mamę - fotografkę. Obraz i tekst tworzą całość magiczną, wzruszającą, zabawną: zmienną jak główna bohaterka. Widać jej osamotnienie w „chłopackim świecie"- bracia obserwowani są z uwagą, jaka przysługuje stworzeniom niezrozumiałym, całkiem odmiennym. Książka ta może być inspiracją dla rodziców odkrywających światy własnych dzieci i zachwycających się nimi.
Narracja wizualna poprowadzona prosto i bez zbędnego gadulstwa, wolna od jakichkolwiek „szumów komunikacyjnych". Projekt graficzny Anny Niemierko świetnie całość domyka, nie zakłócając odbioru.

- Maria Ryll, Małgorzata Cackowska

NAGRODA GRAFICZNA KSIĄŻKA ROKU 2010 za wrażliwość i elegancję albumu i wprowadzenie w prywatny świat dziecka, który okazuje się czasem inny niż powszechne o nim wyobrażenie.